Action Sportstore växer i Skurup
För sju år sedan valde Magnus Nilsson att lämna sportkedjan hans butik då tillhörde för att köra helt i egen regi. Steget har visat sig vara ett lyckokast. Bara senaste året steg omsättningen med över tio procent.
Sedan ombyggnaden för två år sedan rymmer lokalerna i centrala Skurup tre butiker. Förutom sportkläder finns också Action Workwear och modebutiken Trend samlade under samma tak.
För de tre butikerna pekar kurvan stadigt uppåt. Sedan 2006 har omsättningen närapå fördubblats för de båda Action-butikerna, för att landa på strax under tio miljoner kronor 2010. Modebutiken omsatte 3,7 miljoner under andra året.
– I sportkedjan blev allting mer och mer toppstyrt. När vi kör eget kan vi anpassa sortimentet helt efter behoven som vi ser finns i Skurup. Vi investerar också så att vi har tillgång till tekniken som krävs för att snabbt köra de reklamkampanjer vi har lust med, säger vd Magnus Nilsson.
I dag har butikerna sex anställda, vilket eventuellt ska utökas med någon till under året. Generellt är Magnus Nilsson nöjd med situationen för handelsmännen i Skurup.
– Parkeringsmöjligheterna är ett problem men där är det förändringar på gång så jag tror att det snart ska bli bättre. Sedan hoppas jag att alla förstår vikten av vi köpmän samarbetar, annars kan kundunderlaget snabbt försvinna. Se på Svedala, där finns inte en herrskjorta att köpa längre.
Joel Persson/R24
072-2031714
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!