Äppelodling nästa för Högestad
Markareal för svenskodlade äpplen krymper stadigt. Det är något som den ekonomiska föreningen Äppelriket vill ändra på. Senaste odlartillskottet kan bli Högestad & Christinehof Förvaltning som planerar en 20 hektar stor äppelodling.
– Beroende lite på vilka maskiner vi köper in och äppelsorter vi väljer rör det sig om en investering på 7-8 miljoner kronor. I första skedet handlar det om att leverera frukt till Äppelriket men på sikt ser vi möjlighet till viss kringverksamhet också, säger Fredric Piper.
Nu inväntas beslut om vattendom sedan kan det dröja ytterligare två år innan den första plantan sätts i jorden.
– Totalt rör det sig om 80.000 plantor så det tar ett tag att driva upp. Sedan kommer vi att sprida ut den på 3-5 år där vi tar runt fem hektar om året, säger Fredric Piper.
En äppelsatsning på Högestad välkomnas från flera håll. Svenska äpplen året runt i butikerna är nämligen ett av målen för Äppelriket, en organisation uppbyggd av Skånes äppelodlare. Navigator Syd har tidigare berättat att föreningen gör investeringar i ett långtidslager, där kvalitén på höstens äppelskörd kan hållas uppe långt in på nästkommande år.
Effektivare odlingsmetoder och mer lämpade äppelsorter är ett sätt att öka volymerna, men för att fylla lagren krävs det också fler odlare. Enligt Statistiska Centralbyrån senaste siffror från 2007 ligger den totala arealen för äppelodling i Sverige på 1.194 hektar, en minskning på tio procent sedan 2002. 80 procent återfinns i Skåne.
Joel Persson/R24
072-2031714
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!