101001| SKURUP
Bra tryck i Hans Anders Byggs varuhus

Med snart 160 år i branschen har Hans Anders Bygg i Skurup ett väl inarbetat varumärke. Efter en viss svacka under fjoråret pekar försäljningen i byggvaruhusen nu åter uppåt.

För ett och ett halvt år sedan samlades de runt 100 företagen i föreningen Bygg Trygg under det gemensamma varumärket XL Bygg, något som Hans Anders Byggs VD Olof Nyberg anser har varit mycket positivt.

– Vi har fått större kraft i marknadsföring och vid upphandlingar, säger han.
I år räknar Olof Nyberg att försäljningen ska kunna nå runt 200 miljoner kronor, en ökning på runt fem procent.

Att de nya köpcentrerna utanför Malmö ska påverka försäljningen negativt tror Olof Nyberg inte på.

– Det kan möjligen vara Skurup som kan påverkas något, men vi ser att vi fortfarande hela tiden attraherar nya kunder, säger han.

Två tredjedelar av Hans Anders Bygg försäljningen går idag till byggfirmor. Företaget har drygt sextio anställda vid sina butiker i Skurup, Ystad och Simrishamn, vilket är en ökning med ett par personer i år.

Joel Persson/R24

072-2031714

Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!

Läs mer
EU

Logga in

Skånska aktiviteter



allabolag.se - Gratis företagsinformation på Internet

VAD SÖKER DU?

VAR?



@Navigator syd

För redaktionella ärenden e-posta Redaktionen För övriga ärenden e-posta Info