Färre nya jobb spås för skåningar
Många har varnat för att det snart blir brist på arbetskraft i Danmark. Men enligt arbetsgivarorganisationen Dansk Industri är utvecklingen snarare på väg åt motsatt håll.
Flertalet prognoser har visat att Danmark, med en åldrande befolkning, är på väg att få brist på arbetskraft. Samma prognoser har visat att den skånska arbetskraften växer och slutsatsen har blivit att arbetspendlingen till Själland troligen kommer att öka rejält.
Men på tisdagens konferens JobØresund gav Claes Andersen, expert på arbetsmarknadspolitik hos Dansk Industri, en annan bild.
– Om man ser generellt på huvudstadsregionen ser den demografiska utvecklingen mycket lovande ut. Och det är utan att man räknar med Öresundspendlarna, utan bara med utländsk arbetskraft och inflyttning från övriga landet. I resten av Danmark väntas däremot ett kraftigt fall i arbetskraften, sa han på konferensen.
Inte heller Svenskt Näringslivs regionchef i Skåne, Rolf Elmér, gav något positivt besked till de skåningar som söker jobb. Han visade siffror på att bara knappt hälften av de skånska företagen planerar att ersätta alla de 40-talister som är på väg i pension. Ungefär en tiondel av företagen tänker inte ersätta någon av de blivande pensionärerna.
– Man kan inte räkna med att det skapas jobb i den privata sektorn, sa han.
Konferensen JobØresund, om Öresundsregionens arbetsmarknad, arrangeras av Øresundsinstituttet, Crossborder Öresund och Arbetsförmedlingen.
R24
072-2031714
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!