091030| SKÅNE
Minskat danskt intresse för skånska hus

VillaPrisgapet mellan en dansk och en svensk villa har minskat dramatiskt det senaste året och färre danskar söker nu sin bostad på andra sidan sundet.

Analysen kommer från den danska fastighetsmäklaren Home som konstaterar att genomsnittsvillan i Köpenhamn numera är en halv miljon danska kronor dyrare än i Malmö. Den summan var det dubbla för ett år sedan och minskningen beror på en kombination av ökade priser i Malmö och sjunkande i Köpenhamn.

Lars Andersson, vice vd på Sparbanken Syd, kan bekräfta ett minskat danskt intresse efter ett möte med flera av sydöstra Skånes mäklare.

– Bilden är att priserna har legat relativt stilla här det sista året och de danska köparna har minskat rejält till antalet, säger han.

Till Npinvestor.dk säger Homes kommunikationschef Niels H. Carstensen att flyttlassen kan börja gå åt andra hållet.

– Vi förväntar oss att fler danskar som idag är bosatta i Sverige ska köpa hus i Danmark. Det har plötsligt blivit mycket närmre till den danska bostadsdrömmen, säger han.

Joel Persson/R24

072-2031714

Läs mer
EU

Logga in

Skånska aktiviteter



allabolag.se - Gratis företagsinformation på Internet

VAD SÖKER DU?

VAR?



@Navigator syd

För redaktionella ärenden e-posta Redaktionen För övriga ärenden e-posta Info