Tiden snart ute för nya kassasystem
Om ett par veckor stramar skatteverket upp sina kontroller angående det nya kassasystemet. En rundringning genomförd av Navigator Syd visar att de flesta butikerna redan har de nya kassorna på plats.
Av det tiotal butiker i Ystad och Skurup som Navigator Syd har varit i kontakt med, har sju systemet installerat och klart, medan tre har fått löfte från leverantören om att det ska vara på plats innan första juli.
Första juli är det datum skatteverkat annonserat att de ska påbörja en omfattande kontroll för att försäkra sig om att de nya regler som infördes vid årsskiftet efterlevs. För den som får besök och inte har den nya typen av kassor väntar böter på 10.000 kronor.
Samtidigt råder det delade meningar kring de nya kassornas förträfflighet. När flera butiker har invändningar mot kostnaderna reformen har medfört, är Per-Olof Hansson på Fiske och Sportboden i Ystad mer positivt inställd.
– Vi hade ändå planer på att köpa nya kassor i och med att vi lanserar vår nya onlinebutik till hösten. De nya kassorna kommer vara betydligt flexibla och det ger möjlighet att göra fler anpassningar efter hand, säger han.
Joel Persson/R24
072-2031714
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!