101105| YSTAD
Ystads Saltsjöbad tar sikte på näringslivet

Med Anders Nilsson vid rodret gör Ystads Saltsjöbad en satsning för att locka fler lokala företagare till sin restaurangavdelning och samtidigt skapa en ny nätverksdag.

– Tidigare har vi varit starka på konferenser och fritid, nu vill vi locka till oss fler affärsluncher och specifikt göra en dag till en naturlig nätverksdag. Vilken dag det blir är dock inte klart ännu, säger Ystads Saltsjöbads vd Anders Nilsson.

Han gör bedömningen att hotellet i år landar på en omsättning på 85 miljoner kronor, en ökning med sex miljoner kronor sen i fjor.

– Vi har höjt beläggningen under lågsäsongen, det är där vi har vår stora utmaning. Sedan har vi också ökat vår andel på den danska marknaden, säger Anders Nilsson.

I Danmark ser han ytterligare potential framöver när City Tunneln öppnar och restiden från Köpenhamn kapas tio minuter så att resan tar en timme jämnt.

Nyligen var Anders Nilsson också med Sydsvenska Industri- och Handelskammaren under världsutställningen i Shanghai, där även Polykemi höll ett föredrag om sin expansion i Kina.

– En härlig känsla att vara på plats och det var faktiskt också ett utmärkt tillfälle att träffa stora delar av det skånska näringslivet, säger Anders Nilsson.

Joel Persson/R24

072-2031714

Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!

Läs mer
EU

Logga in

Skånska aktiviteter



allabolag.se - Gratis företagsinformation på Internet

VAD SÖKER DU?

VAR?



@Navigator syd

För redaktionella ärenden e-posta Redaktionen För övriga ärenden e-posta Info