111108| YSTAD
Färskt appbolag i kontrakt med läkemedelsjätte

Psykololgiföretaget Kubicek & Boye med säte i Ystad drar i gång en ny verksamhet tillsammans med app-utvecklarna Crunchfish. Målet är att utveckla interaktiv mjukvara för producenter av läkemedel och medicinteknik. Första kunden är redan klar.

Nystartade Crunchfish Medical ska leverera interaktiva mjukvarulösningar till producenter av läkemedel och medicinteknik. Bolaget har redan tecknat avtal med en läkemedelsjätte. Samtal pågår med ett flertal andra kunder.

– Vi är inne i känsliga förhandlingar nu och jag vill verkligen att allting klaffar, så först om en månad kan vi berätta mer, säger Crunchfish medgrundare Thomas Gårdängen till Rapidus.

Enligt psykologen Helena Kubicek Boye på Kubicek & Boye vill de traditionella läkemedelsbolagen bredda sitt utbud med interaktiva nätprodukter. I dag jobbar 5-10 utvecklare på Crunchfish Medical med det första projektet.

Joel Persson/R24

072 7276001

 

Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd på numret ovan!

Läs mer
EU

Logga in

Skånska aktiviteter



allabolag.se - Gratis företagsinformation på Internet

VAD SÖKER DU?

VAR?



@Navigator syd

För redaktionella ärenden e-posta Redaktionen För övriga ärenden e-posta Info