Kuskahusen vill bli ett med naturen
På sin gård i Christinehof har Lars och Anette Löfstedt valt att satsa på det naturnära boendet. Den gamla ekonomibyggnaden i Kuskahusen har ersatts med ett gårdshotell där övernattningar kan kombineras med vandringar och hjortbröl.
Under bilresorna från stad till landsbygd grodde tanken på ett naturnära hotell. Lars och Anette Löfstedt gjorde slag i saken och byggde en ny byggnad på Kusahusen med plats för 10 rum och 25 bäddar.
– Jag kändes ett lugn som kom när jag körde från mitt uppdrag i Lund och tänkte att det var något som fler borde få ta del av, säger Lars Löfstedt.
I somras fick hotellet utmärkelsen ”naturens bästa” av Svenska Ekoturismföreningen, en kvalitetsstämpel på att hotellet står för en hållbar turism. Men det går inte helt att förlita sig till den natursköna omgivningen enligt Lars Löfstedt.
– Vi satsar på hög komfort, bara för att besökarna kommer ut på landet vill de inte bli av med bekvämligheter, säger Lars Löfstedt.
Nu är bolaget också nominerat i kategorin Årets nytänkare på Tillväxtdagen.
Joel Persson/R24
072 7276001
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd på numret ovan!