Skånsk Larmtjänst vinner terräng
När många företagare nöjer sig med ett tiotal anställda vill Daniel Månsson mer. För sju år sedan drog han i gång Skånsk Larmtjänst och trots stora framgångar är målet klart - fortsatt expansion.
På en växande marknad för larm- och säkerhetstjänster har Skånsk Larmtjänst kunnat visa närmast explosionsartad tillväxt med vinstresultat sedan starten 2004. I dag har bolaget sjutton anställda med en omsättning på lika många miljoner kronor.
Orsaken till grundandet av Skånsk Larmtjänst var olika syn bland ägarna på hur snabbt företaget Daniel Månsson då var delägare i skulle växa. När det stod klart att målen var olika ställda tog han saken i egna händer och startade företaget där tillväxt var en ledstjärna.
– Redan från starten hade jag ett antal utstakade mål på hur många anställda och vilken omsättning vi skulle ha och vi har klarat de målsättningarna med råge, säger Daniel Månsson.
Med de tre benen passagesystem, säkerhetskameror och brand- och inbrottslarm har bolaget plockat allt större kunder. Senast DHL som köpt ett kombinerat brand- och passagesystem. I kundlistan finns bland annat ICA, McDonalds och NCC, men också flera av regionens kommuner.
– De mer komplexa arbetena är ofta de roligaste och de skapar också mervärde genom den servicen som följer efter, säger Daniel Månsson.
Att vägen till framgång inte är rak visar en tvist som Skånsk Larmtjänst härrom året utkämpade med tillverkaren Borch som då var en stor leverantör till företaget.
– Trots att de levererade en produkt som uppenbart hade kvalitetsproblem lyckades de avskriva sig allt ansvar. Vi har inte så mycket kontakt med dem längre, man måste kunna ge återsäljarna visst stöd när det blir problem med ens produkter, säger Daniel Månsson.
I morgon följer vi upp med framtidsplanerna för ett av Österlens mest expansiva företag.
Joel Persson/R24
072-7276001
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!