Spekulant på Rydsgårds matbutik
I november i fjor stod det klart att Rydsgårds enda matbutik fick kasta in handduken. Men än är hoppet inte ute för att butiken ska återuppstå.
– Det enda jag kan säga är att det finns en intressent som är intresserad av att ta över men ingenting är helt klart, säger konkursförvaltare Richard Bauhn, till Skånskan.
Han räknar med att det inom en vecka ska stå klart om det blir ett övertagande eller ej.
Som det är nu står byn med 1300 invånare utan lokalaffär och byalaget ordförande Henrik Knutsäter hoppas på att det finns någon som är villig att driva verksamheten vidare.
– Det är jättepositivt. Affären betyder allt för byn. Här bor 1300 personer och de måste ha någonstans att handla. Finns det ingen affär så är det inte heller någon som vill flytta hit, säger Henrik Knutsäter till Skånskan.
Joel Persson/R24
072-7276001
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd!