Var fjärde krona redan upphandlad i Max IV
Norr om Lund pågår byggnationen av Max IV. Projektgruppen har redan lagt order för 273 miljoner kronor. Med och krigar om kontrakten är Tomelillabolaget Examec.
Så sent som i september blev den hittills största upphandlingen klar, då småländska Scanditronix Magnet och danska Danfysik fick dela på en order värd 126 miljoner på elektromagneter till den större lagringsringen. Magneterna böjer av elektronstålen så den följer kurvan i ringen, som har en diameter på drygt 500 meter.
Examec har tidigare varit underleverantör till Scanditronix Magnet och är aktuell också i den senaste storordern.
– Senaste räkneskapsåret hade vi en tillväxt på 35 procent och vi ligger över det nu. 2012 ser ut att bli vårt bästa år hittills, säger Examecs VD Mats Ohlsson.
De stora byggprojekten ESS och MAX IV är bara extra bonus, tillväxten har främst skett genom ökade leveranser till existerande kunder, däribland Tetra Pak och Haldex. I år är bolaget också nominerad till årets Tillväxtpris.
Totalt beräknas första etappen av Max IV, med acceleratorer och lagringsringar, kosta 1.055 miljoner kronor att färdigställa i 2009 års priser. Utöver Region Skåne står Vetenskapsrådet, Vinnova och Lunds universitet för pengarna. Nyhetstjänster Rapidus kunde dock i dag berätta att pengarna från Region Skåne riskerar att brinna inne pågrund av lagbekymmer.
Joel Persson/R24
072 7276001
Har du tips om en nyhet eller ett företag som bör uppmärksammas? Kontakta Navigator Syd på numret ovan!